Medycyna paliatywna

Skuteczne leczenie bólu.

SCROLL DOWN
Czym jest medycyna paliatywna?

Czym jest medycyna paliatywna?
Medycyna paliatywna jest dziedziną medycyny mającą na celu poprawę komfortu życia u chorych na nowotwory oraz przewlekłe choroby poprzez znoszenie lub łagodzenie dokuczliwych objawów.

Słowo „paliatus” wywodzi się z łaciny i oznacza „okryty płaszczem”, co wskazuje na holistyczny proces zapewnienia opieki i możliwie jak najlepszego funkcjonowania choremu z uwzględnieniem nie tylko objawów choroby, ale również jego potrzeb psychologicznych, socjalnych oraz duchowych.

Medycyna paliatywna pokazuje, że często można poprawić jakość życia chorego, którego sytuację określono jako „beznadziejną” lub taką, w której „nic się nie da zrobić”.

Czym zajmuje się lekarz specjalista medycyny paliatywnej?

Czym zajmuje się lekarz specjalista medycyny paliatywnej?
Analizuje sytuację chorego oraz jego potrzeby, poprawia komfort i jakość życia poprzez zniesienie lub łagodzenie dokuczliwych objawów choroby. Łagodzi ból poprzez zastosowanie skutecznej farmakoterapii lub leczenia konopiami medycznymi (marihuaną medyczną). Stanowi uzupełnienie zespołu onkolog- chirurg onkologiczny-radioterapeuta w opiece nad chorym onkologicznym w każdym stadium choroby, niezależnie od tego czy chory jest wyleczony z nowotworu, w trakcie leczenia, czy też nie można zaproponować mu takiego leczenia z różnych powodów (wieku, obciążenia innymi chorobami, zaawansowania procesu nowotworowego). Nie boi się rozmów z chorymi na „trudne tematy”, w miarę potrzeb i możliwości wspiera w zakresie psychologicznym i duchowym.

Kto powinien być pod szczególną opieką lekarza specjalisty medycyny paliatywnej?

Pod szczególną opieką powinni być:

  • Chorzy na choroby onkologiczne niezależnie od „statusu nowotworowego” (wyleczony, w trakcie leczenia, zdyskwalifikowany z leczenia przyczynowego).
  • Chorzy z zespołami bólowymi.
  • Chorzy na choroby przewlekłe, nieuleczalne, postępujące, neurodegeneracyjne, choroby wieku podeszłego, choroby wymagające długoterminowej opieki, choroby przebiegające ze schyłkową niewydolnością narządową.
  • Chorzy, którym konsylium onkologiczne zaleciło „leczenie objawowe”, poradnię medycyny paliatywnej lub hospicjum.
  • Chorzy, którym ktoś zasugerował lub powiedział, że „nic się nie da zrobić”, a chcą sprawdzić, czy może jednak można coś zrobić.

Kiedy powinno się myśleć o zastosowaniu konopi medycznych, inaczej marihuany medycznej?

Kannabinoidy, czyli substancje zawarte w konopiach medycznych (marihuanie medycznej) są zalecane w sytuacji, gdy konwencjonalne leki pierwszego wyboru nie działają lub nie przynoszą wystarczającego efektu.

Kannabinoidy, w zależności od zawartości poszczególnych składników, wywierają efekt przeciwbólowy, miorelaksacyjny, przeciwlękowy, przeciwdrgawkowy, przeciwwymiotny, nasenny, przeciwzapalny, neuroprotekcyjny, poprawiają nastrój lub zwiększają apetyt.

Konopie medyczne mogą być stosowane u:

  • chorych onkologicznych by łagodzić objawy choroby lub przykre objawy niepożądane leczenia onkologicznego,
  • chorych na choroby neurodegeneracyjne, takie jak: stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne,

Stosowane są również w leczeniu: epilepsji, zaburzeń lękowych, stanów depresyjnych, zespołu stresu pourazowego, w chorobach autoimmunologicznych i przewlekłych chorobach zapalnych (jak choroby reumatyczne, nieswoiste zapalenia jelit etc.), także w fibromialgii oraz w bólu różnorakiego pochodzenia- w bólu przewlekłym, neuropatycznym, zapalnym, trzewnym, funkcjonalnym, złożonym etc.

Informacja dla pacjenta

Kto może korzystać z porad specjalisty medycyny paliatywnej?

Z porady specjalisty w dziedzinie medycyny paliatywnej mogą korzystać osoby będące w trakcie leczenia onkologicznego lub nawet całkowicie wyleczone z choroby nowotworowej, osoby chorujące przewlekle, również na nieuleczalne lub postępujące choroby oraz osoby w schyłkowej fazie niewydolności narządowych (jak niewydolność oddechowa, krążenia, nerek, wątroby etc.).

Umów się na wizytę

Jak się umówić na wizytę?

W celu umówienia się na wizytę do naszego lekarza specjalisty medycyny paliatywnej.
+48 510 150 254

Lokalizacja

Jak do nas trafić?