Hipertensjologia

Profilaktyka, diagnozowanie i leczenie nadciśnienia tętniczego

SCROLL DOWN
Czym jest hipertensjologia?

Hipertensjologia jest dziedziną medycyny zajmującą się przebiegiem i leczeniem nadciśnienia tętniczego. Jako oddzielna specjalizacja  funkcjonuje w Polsce od 2006 r. Nadciśnienie tętnicze jest groźną chorobą – nieleczone może prowadzić do udaru mózgu czy zawału serca.

Czym zajmuje się lekarz hipertensjolog?

Hipertensjolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem nadciśnienia tętniczego, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, u których występują choroby towarzyszące, typu: cukrzyca, choroby nerek, czy zaburzenia endokrynologiczne.

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia. Możemy o nim mówić, gdy podczas dwu oddzielnych wizyt lekarskich rejestrujemy pomiary o wartości ciśnienia równymi i wyższymi od 140/90 mm Hg. Zalicza się je do chorób cywilizacyjnych –  szacuje się, że cierpi na nie 30% Polaków.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u hipertensjologa?

Przede wszystkim wielokrotnie powtarzające się podwyższone wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego –  skurczowe o wartości powyżej 140 mm Hg i rozkurczowe o wartości powyżej 90 mm Hg. Podniesionym wartościom ciśnienia mogą towarzyszyć różne niepokojące objawy. Niestety równie często przebieg choroby nadciśnieniowej może być bezobjawowy.

Do czego może doprowadzić nieleczone nadciśnienie tętnicze?

Jak już wspomnieliśmy, nadciśnienie tętnicze jest groźną chorobą cywilizacyjną. Niezdiagnozowane i nieleczone może doprowadzić do groźnych dla życia i zdrowia powikłań, typu:

  • choroby niedokrwiennej serca,
  • zawału serca,
  • niewydolności serca,
  • niewydolności nerek,
  • udaru mózgu.

Informacja dla pacjenta

Kto powinien być pod szczególną opieką lekarza hipertensjologa?

Opieką lekarza hipertensjologa szczególnie powinny być objęte te osoby, u których przy  wysokich wartościach ciśnienia występują choroby współistniejące, typu: cukrzyca, choroby nerek, czy zaburzenia endokrynologiczne oraz te, które do kontroli ciśnienia wymagają minimum trzech leków.

Umów się na wizytę

Jak się umówić na wizytę?

W celu umówienia się na wizytę do naszego lekarza hipertensjologa
prosimy o kontakt pod numer telefonu:
+48 510 150 254

Lokalizacja

Jak do nas trafić?