Kapilaroskopia

Diagnostyka chorób tkanki łącznej

SCROLL DOWN
Czym jest kapilaroskopia?

Kapilaroskopia jest nieinwazyjną metodą oceny stanu naczyń włosowatych – najmniejszych naczyń krwionośnych w naszym organizmie. Dzięki kapilaroskopii możliwe jest wczesne zdiagnozowanie zmian w naczyniach, które mogą być podstawą rozwoju wielu patologii naczyń i powikłań wielonarządowych.

Kapilaroskopia jest wykorzystywana głównie w reumatologii w celu zdiagnozowania chorób tkanki łącznej. Lekarz wykorzystuje ją zarówno do diagnostyki, jak i monitorowania postępu choroby.

Jak przebiega badanie?

Kapilaroskopia wykonywana jest na wałach paznokciowych – „skórce” znajdującej się pomiędzy paznokciem a skórą palca. Aby uzyskać lepszy obraz, badany obszar nacierany jest olejkiem immersyjnym. Następnie lekarz, wykorzystując mikroskop świetlny o powiększeniu 10-200-krotnym, ocenia stan naczyń krwionośnych występujących na badanym obszarze. Mikroskop stosowany w kapilaroskopii wykorzystuje zimne światło, co zapobiega rozszerzaniu się naczyń podczas badania.

Jakie są zalety kapilaroskopii?

Kapilaroskopia jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, dlatego nie wiąże się z żadnym poczuciem dyskomfortu dla Pacjenta i można ją powtarzać tak często, jak jest to potrzebne.

Wykrycie zmian naczyniowych umożliwia zdiagnozowanie chorób tkanki łącznej na ich wczesnym etapie. Badanie to umożliwia nie tylko wczesną ocenę zmian naczyniowych, lecz także obserwację ich dynamiki wynikającej z rozwoju choroby oraz wpływu postępowania terapeutycznego.

W jakim celu wykonujemy kapilaroskopię?

Kapilaroskopię najczęściej wykorzystujemy w reumatologii. Wykonuje się ją zarówno celu zdiagnozowania, jak i oceny przebiegu leczenia chorób tkanki łącznej. Ma szczególne znaczenie w diagnostyce twardziny układowej i zespołu Raynauda.

Jakie informacje można uzyskać dzięki kapilaroskopii?

Badanie kapilaroskopowe umożliwia:

  • ocenę morfologii naczyń włosowatych – i ich przebieg, liczbę oraz stopnień uporządkowania,
  • ocenę przepływu krwi,
  • stopień wypełnienia kapilar i splotu żylnego,
  • dynamiczną obserwację prędkości przepływu erytrocytów.

Informacja dla pacjenta

Jak przygotować się do kapilaroskopii?

Ponieważ badanie wykonuje się w obrębie wałów paznokciowych palców obu dłoni, z wyjątkiem kciuków, przez dwa tygodnie przed planowanym badaniem należy zrezygnować z wycinania skórek oraz innych zabiegów typu manicure. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, jakie można w tym czasie wykonać na paznokciach, jest ich skracanie.

Cena

200 zł

W celu umówienia się na badanie kapilaroskopowe prosimy o kontakt pod numerem telefonu
+48 510 150 254

Lokalizacja

Jak do nas trafić?