Czym jest terapia toksyną botulinową?
Jest to metoda leczenia migreny przewlekłej, w której wykorzystujemy toksynę botulinową, znaną również pod nazwą botox.
Warto wspomnieć, że terapia ta jest uznawana przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy za jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia migreny przewlekłej.
Terapia ta, ze względu na swoją skuteczność, zdobywa coraz większą popularność.
W jaki sposób przebiega terapia toksyną botulinową?
Terapia składa się z serii zabiegów powtarzanych w określonych odstępach czasu. Pojedynczy zabieg polega na podaniu niewielkich dawek toksyny w ściśle określonych punktach na: czole, skroniach, potylicy i karku. W sumie jest wykonywanych od 31 do 39 iniekcji podskórnych, a łączna dawka podanej toksyny wynosi od 155 do 195 jednostek. Cały zabieg trwa około kilkunastu minut. Jest na tyle łagodny, że nie wymaga podania środka znieczulającego, a po zabiegu pacjent może iść do domu. Zabiegi powtarzamy w odstępach co najmniej 12 tygodni.
Jakie są główne zalety terapii toksyną botulinową?
Skuteczność. Jak już wspomnieliśmy, jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia migreny przewlekłej, czyli takiego typu migreny, w której napady bólu pojawiają się co najmniej 15 dni w miesiącu i trwają ponad 4 godziny. Terapia jest skuteczna u około 70-80% chorych. U około połowy pacjentów bóle ustępują całkowicie, u pozostałych zmniejsza się częstotliwość, długość oraz intensywność przypadków wystąpienia bólów migrenowych.
Bezpieczeństwo. Terapia jest bezpieczna – nie powoduje komplikacji ani skutków ubocznych.
Co jeszcze należy wiedzieć o terapii?
Leczenie toksyną należy traktować jako terapię, co oznacza, że bóle głowy zmniejszają się wraz z podaniem kolejnych dawek. Skuteczność leczenia ocenia się dopiero po podaniu 3. dawki, chociaż u znacznej części pacjentów działanie przeciwbólowe można zaobserwować już od kilku do kilkunastu dni po podaniu pierwszej dawki. Jeśli chodzi o częstotliwość zabiegów, to trzy pierwsze podania powinny zostać wykonane w odstępach 12 tygodni, natomiast czwarte i kolejne nie wcześniej niż po 3 miesiącach.
Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jednak pamiętać, że w dniu wykonywania zabiegu nie należy spożywać alkoholu oraz wykonywać intensywnego wysiłku, wywołującego rozgrzanie organizmu, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz przyspieszenie przepływu krwi.
Informacja dla pacjenta
Czy zabieg jest refundowany?
Niestety, w chwili obecnej nie jest.
Cena
+48 510 150 254